Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A magyar felnőtt lakosság több mint kétharmada, 68,5 százaléka szerint a férfi és női nemek velünk született tulajdonságok és csupán 22 százalék gondolja azt, hogy életünk során ezeket megválaszthatnánk – derül ki az Alapjogokért Központ közvélemény-kutatásából.
Az 1000 fős, reprezentatív mintán készült felmérés szerint mindemellett a megkérdezettek szintén kétharmada, 66 százaléka mondja azt, hogy csak két nem, férfi és női létezik, és mindösszesen 24 százalék gondolja úgy, hogy létezhetnek „további nemek” is – áll az Alapjogokért Központ első közvéleménykutatásának eredményei közt.
A központelemzése szerint a 22%-os arány azt is mutatja, hogy az elmúlt időszakban hazánkban is egyre erőteljesebben jelen lévő genderérzékenyítés hatásos tud lenni.
A Központ elemzéséből kiderül, hogy bár a magyarok közel negyede elfogadja a társadalmi neveket, ha azok egy felnőtt saját döntését tükrözik, a magyar társadalomban közel egyhangú annak megítélése, hogy
Ezt a magyarok 86 százaléka elutasítja és mindössze a megkérdezettek 6 százaléka mondja azt, hogy egyetért a gyerekeken végzett nemi átalakító műtétekkel.
Az Alapjogokért Központ felmérése alapján bár a társadalomnak csak 52 százaléka nem ért egyet azzal, hogy Jókai Mór Az arany ember c. regényében a nemi szerepek ábrázolása elavult lenne, több mint 70 százaléka utasítja el azt, hogy az ilyen műveket levegyék a fiatalok olvasmánylistáiról – kérdezett rá a felmérés Tóth Krisztina lapunk által is kritizált nyilatkozatára.